İki lider ‘Esequibo’ krizini görüştü: ‘Güç kullanmama konusunda mutabık kalındı’

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve Guyana Devlet Başkanı Irfaan Ali, iki ülkenin ihtilaflı olduğu Esequibo bölgesine ilişkin son dönemde yükselen gerilimi görüşmek üzere Karayipler’de ada ülkesi Saint Vincent ve Grenadinler’de bir araya geldi.

AA’nın aktardığına göre, taraflar, ‘iki devlet arasında mevcut herhangi bir ihtilaftan kaynaklanan konular da dahil olmak üzere, hiçbir koşul altında birbirlerini doğrudan ya da dolaylı olarak tehdit etmeyecekleri ya da birbirlerine karşı güç kullanmayacakları’ konusunda hemfikir oldu. Devlet başkanları ‘iki devlet arasındaki herhangi bir anlaşmazlığı uluslararası hukuka uygun şekilde çözme’ konusunda mutabık kaldı.

MADURO: ÇOK ÖNEMLİ BİR GÜNÜ GERİDE BIRAKTIK

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro da Esequibo bölgesi sorununa ilişkin Guyana Devlet Başkanı Irfaan Ali ile ‘son derece verimli’ bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirtti. Sosyal medya hesabı X’ten (eski adıyla Twitter) açıklamada bulunan Maduro, “Ülkemiz için çok önemli bir günü geride bıraktık. Toplantı, son derece verimli ve yoğun olmasının yanı sıra biraz da gergin geçti. Açık sözlülüğü ve bizimle doğrudan iletişime geçtiği için Guyana Devlet Başkanı Irfaan Ali’ye teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Nikolas Maduro, Latin Amerika ve Karayip Devletleri Topluluğu (CELAC), Karayip Ortak Pazarı (CARICOM) ile Brezilya, Honduras ve Kolombiya’ya katkıları nedeniyle teşekkür ederek “Bolivarcı barış diplomasisi, tarihi bir anlaşmazlığa çözüm bulmak amacıyla diyalog ve anlayış yolunda ilerliyor” değerlendirmesinde bulundu. Maduro, 12 Aralık’ta ihtilaflı Esequibo bölgesindeki gerilimi, diyalog yoluyla çözmek istediklerini bildirmişti.

Ne olmuştu?

Venezuela ile Guyana arasındaki Esequibo bölgesi anlaşmazlığı, Guyana’nın bağımsızlığından önceki döneme dayanıyor. Guyana’nın İngiliz sömürgesi olduğu dönemde, 1899 tarihli sınır tahkimi kararına göre, Esequibo Nehri, Guyana’nın batı sınırı olarak belirlenmişti. Ancak bağımsızlığını 1966’da kazanan ve 1970’te İngiliz Milletler Topluluğu’na dahil olan Guyana, bu sınırı tanımayarak Esequibo’nun kendisine ait olduğunu ilan etmişti.

Halihazırda, Esequibo bölgesi veya Guyana Esequiba olarak bilinen bölge, Guyana’nın ortalarında bulunan Esequibo Nehri’nin batısında, ülkenin ise kuzeyinde yer alıyor. Bölgenin, doğal kaynaklar açısından son derece zengin olduğu belirtiliyor.

Venezuela’da yapılan ve Esequibo bölgesinin bu ülkeye ait olduğu yönünde sonuçlanan referandumun ardından harekete geçen Venezuela yönetimi, Guyana’nın yaklaşık 4’te 3’üne karşılık gelen bölgeyi kontrolü altına alma tehdidinde bulunmuştu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x