Bluesu Yaşatma Ödülü, Blues Derneği’ne ve Göksenin Tuncalı’ya verildi

Amerikan Blues Vakfı (The Blues Foundation) tarafından her yıl blues dünyasına önemli katkıları olan kişi ve kuruluşlara verilen “Bluesu Yaşatma Ödülü”, 2024 yılı için Blues Derneği’ne ve Yönetim Kurulu Başkanı Göksenin Tuncalı’ya verildi.

Ödülün açıklamasında, “Bluesun Türk Zeynası” ve “Bluesun Türk Kraliçesi” olarak anılan Göksenin Tuncalı’nın bireysel müzik çalışmalarına ve dernek çatısı altında gerçekleştirilen gönüllü çalışmalara yer verildi. Blues Derneği’nin Türkiye’de bluesu tanıtma girişimlerinin yanı sıra özellikle genç sanatçıları desteklemek için yürüttüğü Avrupa Birliği destekli sanat kampı projelerine ve “Blues Seven Kadınlar El Kaldırsın!” gibi müzisyen kadınların görünürlüğünü artırıcı faaliyetlerine dikkat çekildi.

Blues Derneği ile birlikte blues dünyasından yüzlerce adayın gösterildiği ve müzik, eğitim, gazetecilik veya diğer ilgili faaliyetler aracılığıyla blues türüne değerli katkıları bulunan sekiz kişi veya kuruluşa verilen bu ödülün 2024 yılındaki diğer sahipleri, ABD’li müzisyen ve prodüktör Larry Chambers, ABD’li prodüktör ve organizatör John Hall, ABD’li radyocu Mark Stenzler, Fransız festival organizatörü ve kulüp sahibi Anne Marie & Jacques Garcia, ABD’li fotoğrafçı Laura Carbone, ABD’li blues mızıkası duayeni Lee Oskar ve ABD’li Ohio/Columbus Blues Birliği oldu.

‘BLUES DÜNYASINDA BİR DERNEĞİN ALABİLECEĞİN EN BÜYÜK ÖDÜL’

19 Ocak 2024’te ABD, Memphis Tennessee’de gerçekleşen “Uluslararası Blues Haftası” içerisinde yer alan ve önemli blues profesyonellerini buluşturan ödül törenine katılan Başkan Göksenin Tuncalı ve Başkan Yardımcısı Gürkan Özbek, teşekkür konuşması yaptı. Türkiye’de güçlü bir blues ortamı olduğunu belirten Tuncalı, uluslararası iş birliklerine hazır olduklarını söyleyerek, blues dünyasını İstanbul’a davet etti.

Tuncalı, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Bu, blues dünyasında bir derneğin alabileceği en büyük ödül ve çok büyük bir onur. Yıllardır gönüllü olarak, pek çok zorluğa göğüs gererek canla başla çalışıyoruz ve verdiğimiz emeğin çok değerli olduğunun farkındayız ama bir de böyle önemli bir otoriteden destek gelince insan bambaşka duygular yaşıyor. Görülmek ve takdir edilmenin yanında ülkemizin tanıtımına da böyle saygın bir şekilde katkıda bulunduğumuz için çok mutluyuz. Bu mutluluğu paylaştığım, başta başkan yardımcımız Gürkan Özbek olmak üzere yönetim kurulundaki tüm arkadaşlarıma, değerli gönüllülerimize ve destekçi müzisyenlerimiz ile dansçılarımıza en derin teşekkürlerimi sunarım. Bundan sonra bu ödülle spotların çevrildiği ülkemizde daha da güzel işler yapacağımıza eminim. Projelerimiz çoktan hazır; finansal destek de bulabilirsek hem ülkemizdeki müzik ortamının güçlendirilmesi hem de Türkiye’nin önemli bir blues merkezi olarak tanıtılması anlamında çok başarılı işlere imza atacağız. Destek olmak isteyen sanatsever kişileri ve kurumları bizimle iletişime geçmeye ve projelerimizi dinlemeye davet ediyorum.”

.

‘BU ÖDÜL, DERNEĞİN CANLI BİR BLUES TOPLULUĞU OLUŞTURMAYA OLAN BAĞLILIĞINI VURGULUYOR’

Amerikan Blues Vakfı’nın ödül açıklaması ise şöyle:

“Bluesun Türk Zeyna’sı” ve “Bluesun Türk Kraliçesi” olarak tanınan Göksenin Tuncalı, Türkiye müzik camiasının önemli isimlerinden biri. Şarkı yazarı, icracı ve müzik yapımcısı olarak çok yönlü rolü, onun bu sanat dalına olan derin bağlılığını yansıtıyor. Türkiye’deki ilk ve tek Blues Derneği’nin kurucu başkanı olan Tuncalı, ülkesindeki blues ortamının şekillenmesinde önemli bir rol oynuyor. Ayrıca Blues Derneği’nin güçlü bir gençlik bileşeni de bulunuyor ve gençlerin Avrupa Birliği tarafından desteklenen uluslararası sanat kamplarına katılması sağlanıyor. Geçtiğimiz günlerde Fransa, Litvanya, Hollanda ve Avusturya’dan sanat kuruluşlarının işbirliğiyle genç Türk müzisyenler Köln’deki Roots & Routes RRXP22 kampında performans sergilemek üzere gönderildi. Tuncalı, ‘Blues Seven Kadınlar El Kaldırsın!” gibi özel etkinliklerle kadın müzisyenlerin görünürlüğünün artırılması konusunda da önemli adımlar atıyor. Diğer yandan son albümü ‘Women’s Blues’da geleneksel Anadolu halk müziğini blues merceğinden yaratıcı şekilde yeniden yorumluyor. Dernek ayrıca sosyal medya ve Spotify gibi platformlar aracılığıyla Türk dinleyicilerini geleneksel Amerikan Blues’uyla ve tarihi blues albümleriyle tanıştırıyor. Bu nedenlerle Amerikan Blues Vakfı, üstün katkılarından dolayı Blues Derneği’ne 2024 Bluesu Yaşatma Ödülü vermekten heyecan duymaktadır. Bu ödül, Derneğin canlı bir blues topluluğu oluşturmaya, çeşitli müzikal ifadeleri teşvik etmeye ve nesiller ve cinsiyetler arasında müzisyenleri güçlendirmeye olan bağlılığını vurgulamaktadır.”

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x