Android Deprem Uyarı Sistemi Nedir? Telefonda Nasıl Aktif Edilir?

Gemlik’te meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki deprem İstanbul başta olmak üzere pek çok kentte hissedildi. Depremden 10 saniye önce Android telefonlara “Hafif sarsıntı bekleniyor” mesajıyla uyarı geldi. Aynı şekilde 4.1 büyüklüğündeki Yalova depreminde de telefonlara uyarı geldi. Henüz depremi önceden tahmin edebilen bir teknoloji olmamasına rağmen Android deprem uyarı sistemi çalıştı?

Android Deprem Uyarı Sistemi Nasıl Çalışır?

Dünyanın her yerinde her gün onlarca depremler oluyor ve yüz milyonlarca insan depremin etkileyeceği bölgelerde yaşıyor. Erken uyarı sistemleri ise insanların sarsıntıya hazırlanmasına yardımcı olabilir. Peki nasıl?

11 Ağustos 2020 tarihi itibaren Android telefonunuz, dünyanın neresinde yaşarsanız yaşayın Android Deprem Uyarı Sisteminin bir parçası olarak çalışmaktadır. Android telefonların dünyanın en büyük deprem algılama ağını oluşturmak üzere milyonlarca diğer Android telefona katılarak mini bir sismometre olabileceği anlamına gelir.

Tüm akıllı telefonlar, deprem olabileceğini gösteren sinyalleri algılayabilen küçük ivmeölçerlerle donatılmıştır. Telefon, deprem olabileceğini düşündüğü bir şey tespit ederse, deprem algılama sunucusuna, sarsıntının meydana geldiği kaba bir konumla birlikte bir sinyal gönderir. Sunucu daha sonra bir deprem olup olmadığını anlamak için birçok telefondan gelen bilgileri birleştirir.

Deprem Uyarı Sistemi Telefonda Nasıl Aktif Edilir?

Bu sistemi kullanıma açmak için telefonunuzun ayarlar bölümüne gelin. Arama alanına “konum” yazarak, bu sekmeyi açın.

KONUM > GELİŞMİŞ > DEPREM UYARILARI’na dokunun.

Açılan ekranda, “Deprem Uyarıları” ekranına basınız. Eğer açık ise deprem uyarıları kullanıma açık anlamına geliyor. Aktif değilse bu ekran aracılığıyla aktif hale getirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x